728x90 AdSpace

Hot
Menu
Zon-ol na Donate

Latest News

ZOMI INNKUAN GERMANY TAANGTHU LEH THUKHUNTE.

Germany aa om Zomi te.

ZOMI INNKUAN GERMANY THUKHUNTE

§ 1. Min leh Phungpi Mun
1.     Ki pawlna min Zomi Innkuan Germany hi-a, kumpi zum ten hong sang ciangin Zomi Innkuan Germany e.V. kici ding hi. Atom-in ( ZIG ) ki zang ding hi.


2.     Kipawlna´phungpi mun pen Frankfurt am Main a hi hi.

§ 2. ZIG Ngimna leh Tupna te
1.     Leitung mun tuamtuam aa om Zomite tawh ki kum khawm in, Zogam-Zomi khantoh na ding leh Zongeina kepcing zawh naang ngimna kinei hi. ZIG pen Politic tawh ki sai vai hawmna tawh aki bawl hilo aa, Biakna lam tawh kisai deidan na ahizong atuam aa pawlpih na omlo hi.

2.     Zogam aa om acimawh Zomite huhzawh ding leh et zawh ding.

3.     Zomibup ki-ittna leh kilemna a om naang vaihawm ding.

4.     Hih ki pawlna pen khat le khat ki huh nang hi aa, sumle pai zon-nang ngimna om lo hi.

§ 3. Pawlmi suahna
1.     Pawlmi khat pen Germany gam sungah aom khat hi ding aa, kipawlna ii deihna leh ngimna teng zuihzawh ding kuul hi. Tuamahbangin pawlsungah kuamah ki deidanna omlo in thuneihna zong akikim in om hi.

2.     Hih ki pawlna sungah Zomi akua mah peuh luut thei aa, pawl sung ah Zomi kum 18 acingsa mikhat ahih naak leh suakta takin luut thei hi. Pawlluutna lai sungah amin aki khum kuul aa, tuabanah kipawlna ii thukhun te a thukimna te thei-in azuih zawh ding ciangin pawlmi suak theih pan hi.

3.     Alungluut Zomi ahilo midang te zong luutthei aa, ahihzong'n Panmunlen teng ki thukimna tawh ki khensat ding hi.

§ 4. Pawlmi pan pusuahna;
1.     Hih ZIG pawl sung pan pusuak nuam aom leh pusuak thei aa, ahizongin a pusuahnop na athu genkhiat ding leh kha-2 peuhmah EC te tung zaaksak kholh kuul hi.Tua mi-in akhiatsa pawlsum teng ngah kiik lo ding hi.

2.     Pawlmi khat a sih teh pawlsung pan apusuak in ki ciamteh pah ding hi.

3.     Kumcin dongin ki pawlna sum apia lo aom leh EC makai te thukim na tawh member sungpan ki pu suaksak thei hi.

§ 5. Pawlsum ki don dan ding
1.     Pawlsum zonna ding in kumkhatin-4 vei pawlmi khat tek tung ah sumdonna kinei ding hi.

2.     Hih pawlsumdon pen January,2008 pan kipan ding hi. ZIG pawlsum zondan dingzong 06.01.2008 ni aa hih anuai aa kikupnate kikip sak suak hi, 
a) Nasep neinai lote (Single- Family) kha 3 teh 5-€ dong ding.
b)   Mikhat (Single) ciang khakhat 5-€, kha 3 teh 15-€ dong ding.
c)    Innkuankhat ciang khakhat 10-€, kha 3 teh 30-€ dong ding.

§ 6. Ki pawlna sung ah ki khual dan ding
1. Germany aa om Zomi teng nopna- dahna ah kikhual theih nangin, zato lumte vehna, nausuakte nauetna leh pawlmi asite sihgaalna ki nei ding hi. ZIG Mipibup thukikupna sung aa atamzaw deihna tawh ciangtan bang hi ding hi.

•     a) Zato ni 4 pan atung siah alumte Pawlmin tawh 50-€ aa veh ding.
•     b) Nausuakte nauetna 25-€ pia ding.
•     c) Pawlmi khatin deihloh pen-in sihna atuah leh pawlmin tawh 300-€ aa gaal ding

§ 7. Pawl Thudot te
1. ZIG ki pawlna sungah a Taltak zawdeuh teng Thudot dingin ki koih aa, Vai athupi mahmah khat peuh aom ciang Panmunlen ten kuppih ding leh dot theih ding in ki koih hi. Tua Thudotte kum 5 in khat vei athakin ki seh ki ding hi.

§ 8. Panmunlen (EC) sung leh ki tel dan ding
1. Panmunlen pawlmi (EC member) sungah• a) Pawl lutang- 1 leh 2
•     b) Pawl Thusa- 1 leh 2
•     c) Pawl Sumkem- 1 leh 2
•     d) Pawlneihsa Encik

2.     Panmunlen pawlmi suahtheih dan; Pawlmi ahih nakleh Panmunlen pawlmi suak thei aa, alunglut peuhpeuh Mipibup thuki kupna khawmpi ah hong ki tel thei hi. Tua kitel ding hun pen kitelna makaihpawl in hong thei khawlsak ding aa, kitelna makaihpawl ii hong makaihna tawh Mipi atamazaw thu kimna 3/4 kidongin ki tel ding hi. Panmunlen pawlmi khatvei aki tel khit leh atawmpen kum 2 sem ding aa, akik aa panmunleng thak te tawh aki laih ni hun dong ki pawlna sungah thu nei ding uh hi.

3.     Panmunlen pawlmi-te sep ding leh sep theihna; Panmunlen pawlmi ten hih ki pawlna hong makaih ding hi. Zum vai atuamtuam ah atawmpen mi 2 pai khawm hamtang ding uh hi. Tua mi 2 sungah Pawllutang 1 ahih kei leh 2 in zuih kul hamtang hi. Panmunlen pawlmi te thukimna tawh ZIG Thukhun-te puah thei/ laih thei lo ding uh hi.

§ 9. Mipibup Khawmpi
1.     Mipibup khawmpi pen Khuadopawi (October) bawlni hi ding aa, Khuadoni ma atawm pen kha-1 akisam in lai, e-mail tawh zong ki zasak ding hi.

Mipibup kikupna sungah,
◦ a) Kum khat sung aa sepkhiat, bawlkhiat nate leh mailam sep ding teng ki kum ding,
◦ b) Panmunlen pawlmi sung teelkiikna leh akisam aom leh puahphatna ki nei ding,
◦ c) Kum khat sung aa sum aluut leh zatkhiatnate aa kipan sum saziante pulak khiatnanei ding.
◦ d) Panmunlen sung aa aki sam atuamtuam ki kup na hun ding.
◦ e) Thukhun khel ding leh puah ding aom leh ki kup na.◦ f) Ki pawlna phiatkhiat nopna aom leh ki kup na.

2.     Tuaahihmanin mipibup khawmpi pan thukhensatna te pen atamzaw thu tawh hi ding hi. ZIG mipibup khawmpi pen ZIG aa dingin asaangpen / athunei pen a hihi.Hih khawmpi aa thu khensatnapen Mipi tawh ki sai hi, (Panmunlen ten a khen sat zawh loh thute zong mipibup khawmpi in khensat thei cih na hi.)

3.     Mipibup thukikup ding pen sak leh khang kimuhkim theihnang hamsatna hang ahizongin, phone leh online te baih tak in omta ahih man in, tuate tawh ki kupna ah akihel te zong mipibup khawmpi sung ah akihel in kiciamteh ding hi.
4.     Mipi tawh kisai thuki kupna khensatna pen khawmpi apai 3/4 thukimna tawh ki khensat ding hi.

§ 10. Thukhunte puahphatna
1.     ZIG thukhunte puah phatna pen Mipibup ki muhna Khuado pawi ah ki kum khawm ding aa, hongpai teng lakpan 3/4 thukimna tawh puahphatna ki nei thei ding hi. Hihbang aa puahphat nopna aom ciangin Khuado pawi leh Khawmpi sapna lai sungah athu le la ki thei khol sak ding hi.

2.     Thukhun puahna aom leh hongtheih pih Zum tuamtuam ah zong ki thei sakpah ding aa, ZIG pawlmi teng kiangah zong Lai tawh theihsak pah hamtang kul hi.

§ 11. Neih leh Lam Kepcingna
1. ZIG min tawh aki nei Neih leh lam pen pawl Panmulen te'n kem ding hi.

§ 12. ZIG ki pawlna phiattheihna
1.     ZIG kipawlna pen atawmpen a kipawl-lai mi-7 acin naak leh kiphiat theilo dingaa, mi-7 acin nawn loh ciangin kikupna bawl-in a omlai pawlmi 3/4 thukimna tawh kiphiat thei ding hi.

2.     ZIG kipawlna aki phiat ciangin kipawlna neihsa ( van leh sum ) aom lai teng asumin kisuah dingaa, Zogam aa om tagah sang khat ahih kei leh mipi aa ding nasep kipawlna (kumpi lam ahilo) khatah ki pia ding hi.

Hih atung aa thukhun tengpen Thukhun kikup ni aa hongpai ZIG pawlmi atamzaw thukimna tawh 02.03.08 ni-in ki kupna tawh kipsakna ki nei hi.

Nimit: 02.03.2008
Amun: Frankfurt am Main

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


ZOMI  INNKUAN GERMANY

Tangthu Atom in

I.            Zomi Innkuan Germany Phuatciilna

Phuat ni                      : December 25, 2003 (Thursday)
Amun                           : Pa Laang Lam Pau Inn,
                                       Am Eibinger Tor,
                                      65385 Rüdesheim am Rhein, Hessen

Thu kikum Teng:        1) Pa Laang Lam Pau
                                   2) Pa Paul Thang
                                   3) Pa Jimmy Khan
                                   4) Pa Heavy Thang
                                   5) Pa Pius Khup Lam Khai
                                   6) Nu Teresa Ling Nuam
                                   7) Nu Pau Lun
  
Panmun Kisehna
President                    : Pa Jimmy Khan
Secretary                    : Pa Khup Lam Khai
Treasurer                    : Pa Laang Lam Pau
Information                  : Pa Heavy Thang
Religious Services      : 1) Pa Tuan Lam Thang
2) Pa Paul Thang

Zomi Innkuan Germany ih Ngimna Bulpi

Germany gam sunga om Zomi te khat leh khat ki thutuak in nopna dahna ah pankkhop theih nang leh Zomi ngeinate kemcing in, biakna pawl kideidan lo-a ki pawlkhop theih nang ahihi.

[Hih atung-a thute tawh kisai phuatciil hun (initial stage) ahihman in groupmail,  website cihbang ah ki guang lo hi. Source pen thu kikum teng hipah hi. Theihnopna a om leh thu kikumteng a vek un hong dampih lai uh ahihman-in thu ki dong thei hi.]


II.         Zomi Innkuan Germany A (2) Veina Kimuh Khopna leh Panmun Kisehna

Ani                              : November 13, 2004 (Saturday)
Amun                          : John Mang Lian Khup (Pu Singpi) Inn,
                                     Bad Arosen,  Hessen


Thu kikum teng:          1) Tg. John Mang Lian Khup (Pu Singpi)
                                   2) Pa Paul Thang
                                   3) Pa Albert Thang
                                   4) Pa Pius  Khup Lam Khai
                                   5) Pa Edward Thang (Pa Kap Thang)
                                   6) Pa Samuel Thang Suan Mung
                                   7) Pa Peter Sian Khan Thang
                                   8) Pa James Pum Sian Dal
                                   9) Tg. Peter Lam Methodius
                                   10)Pa Anthony Gin Khan Lian

Panmun Kisehna
Kum 2005 – 2007 sung Zomi innkuan Germany ma hongpi dingin a nuai a teng ki kip sak hi:
(1) President                                                         : Pa Paul Thang
(2) Vice President                                                : Pa Edward Thang
(3) Secretary                                                         : Pa Albert Thang
     Joint Secretary                                               : Pa James Pum Sian Dal
(4) Information Secretary                                 : Pa Samuel Thang Suan Mung
     Joint Info. Secretary                                     : Pa Anthony Gin Khan Lian
(5) Culture and Literature Secretary             : Tg. John Mang Lian Khup
     Joint Cult. And Liter. Secretary                 : Pa Thang Hau Mang
     Assistant Cult. And Liter. Secretary         : Pa  Heavy Thang
     Assistant Cult and Liter. Secretary           : Tg. Gin Hau Khup
(6) Finance Secretary                                         : Pa Laang Lam Pau
     Joint Finance Secretary                               : Pa Peter Sian Khan Thang
     Assistant Finance Secretary                       : Nu Teresa Ling Nuam
(7) Northern Germany Regional Secretary   : Tg. Peter Lam Methodius
(8) Central Germany Regional Secretary      : Pa Pius Khup Lam Khai
(9) Southern Germany Regional Secretary   : Pa Edward Thang

Source:  Report by Information Secretary Pa Samuel Thang Suan Mung on December 2, 2004 (Thursday).

III.       Zomi Innkuan Germany A (3) Veina Kimuh Khopna leh Panmun Kisehna

Ani                              : January 6, 2008 (Sunday)
Amun                           : Pa Anthony Gin Khan Lian Inn,
                                      Raiffeisen str.33, 60386 Frankfurt am Main
Thu kikum teng:          
1) Pa Kipp Kho Lian
2) Pa John Thang Hau Mang
3) Pa Anthony Gin Khan Lian
4) Pa Paul Thang
5) Pa Edward Thang
6) Nu Ciin Lun Niang
7) Tg. John Mang Lian Khup
8) Pa Albert Thang
9) Pa Peter Sian Khan Thang
10)Nu Stephanie Chan
11)Pa Samuel Thang Suan Mung (Online)
12)Tg. Peter Lam Methodius (Online)

Panmun Kisehna

Thudotpite:                 1) Pu Kipp Kho Lian
                                    2) Pu Thang Za Dal
                                    3) Pu David Thang
                                    4) Pu Am Suan Mung
                                    5) Pu Thawng Do Nang
                                    6) Pu Bosco Tuan Lam Thang

Pawl Lutang:               1) Pa John Thang Hau Mang
                                    2) Pa Samuel Thang Suan Mung
Pawl Thusa:                 1) Pa Anthony Gin Khan Lian
                                    2) Tg. Thomas Khaipi
Pawl Sumkem:            1) Lia Baby Lian
                                    2) Nu Mang Lam Cing
Auditor:                       Nu Stephanie Chan

(Hih panmunlen teng 2009 kum Khuado dong akip dingin thukimna kinei hi.)

Source: Secretary file of Zomi Innkuan Germany, copied on October 5, 2013.

IV.        Zomi Innkuan Germany A (4) Veina Kimuh Khopna leh Panmun Kisehna

Ani                               : October 3, 2009 (Sunday)
Amun                          : Heilige Geist Gemeinde Saal,
                                     Schläfflestr.19, 60386 Frankfurt am Main

Thu kikum teng: ZIG Kumcin khawmpi leh Khuado hun sung                                         ahihman in mipi a pai khempeuh ki hel ahihi.

Panmun Kisehna
Kum nih term 2009 – 2011 sung Zomi Innkuan Germany hong makai ding a nuai a teng kikipsak hi:

Thudotpi te:                
1) Pu David Thang
2) Pu Kipp Kho Lian
3) Pu Thawng Do Nang
4) Pu Am Suan Mung

Pawl lutang:                Pa Tuan Lam Thang
Ahuh:                          Pa James Mang Khan
Pawl thusa:                 Pa Anthony Gin Khan Lian
Pawlsumkem:              Pa Peter Sian Khan Thang
Neihsa encik:              Nu Zen Huai Mang
Gam tunglam Makai:   Tg Thomas Khaipi
Gam nuailam Makai:   Tg. Vial Lian Mung

Source: Pawl Thusa report by Pa Anthony Gin Khan Lian through Zonet (zomi@yahoogroups.com) on October 8, 2009 (Thursday).

V.           Zomi Innkuan Germany A (5) Veina Kimuh Khopna leh Panmun Kisehna
Ani                              : October 15, 2011 (Saturday)
Amun                          : Heilige Geist Gemeinde Saal, Schläfflestr.19,
 60386 Frankfurt am Main
Thu kikum teng           : ZIG Kumcin khawmpi leh Khuado ni ahihman in                                   mipi a pai khempeuh ki hel ahihi.

Panmun Kisehna
Kum 2011 khuado pan 2013 khuado dong Zomi Innkuan Germany kipawlna sungah Makai pan mun lente anuai-a bang ahihi:

Makai pi           Pa Tuan Lam Thang (Bosco Thang)  Offenbach
Makaipi huh     Pa Vungh Khan Thang (Thangpu)     Frankfurt
Pawlthusa       Tg Thang Suan Mung (Suan-no)        Frankfurt
Thusapa huh   Pa  Pum Sian Dal (Dalpi)        Hamburg
Pawl Sumkem Pa Hau Suan Mang (Sia Mang)          Frankfurt
Neihsa encik- 1           Pa Thang Suan Mung (Mungno)        Hamburg
Neihsa encik- 2           Tg. Khai Suan Khup (Khuppi) Mannheim
Thu le La van tanupi   Tg. Luan Mun Thang (Thangno)        Mannheim

Source: Ex. Pawl Thusa report by Pa Anthony Gin Khan Lian through European Zomi net (z-i-eu@yahoogroups.com) on October 18, 2011 (Tuesday).


VI.        Zomi Innkuan Germany A (6) Veina Kimuh Khopna, ZIG Kum (10) Cin Phawkna leh Panmun Kisehna
Ani                              : October 5, 2013 (Saturday)
Amun                          : Heilige Geist Gemeinde Saal, Schläfflestr.19,
                                     60386 Frankfurt am Main
Thu kikum teng : ZIG Kumcin khawmpi leh Khuado ni ahihman in mipi a pai khempeuh ki hel ahihi.

Panmun Kisehna

Kum 2014 pan 2016 sung Zomi Innkuan Germany hong makai ding in hih a nuai a teng mipi in hong tel khia hi:

Pawl lutang (Vorsitzender)            : Pa Nikolas Bill
Pawl lutang                                    : Pa Peter Sian Khan Thang
Pawl thusa                                     : Tg Khai Suan Khup
Pawl thusahuh                               : Tg Luan Mun Thang
Pawl sumkem                                 : Nu Teresa Lian
Pawl sumkemhuh                           : Nu San
Pawl thukizakna Information        : Pa Samuel Thang Suan Mung

Source: Zomi Innkuan Germany groupmail posted by Khuppi on Oct. 10, 2013.

Zomi Innkuan Germany tawh kisai Theihhuai Pawlkhat

(Hih sung-a kigelhte aki phawkkha teng bek hi-a guan ding kilawm a om bangbang guan theih ahihi.)

            Athu     Ani       Amun
1.         Zomi Innkuan Germany Phuatciilna    Dec. 25, 2003  Pa Laang Lam Pau Inn,
Am Eibinger Tor,
65385 Rüdesheim am Rhein, Hessen
2.         ZIG A (2) Veina Kimuh khopna leh Panmun Kisehna Nov. 13, 2004  Tg. John Mang Lian Khup (Pu Singpi) Inn,
Bad Arolsen, Hessen

3.         ZIG min tawh Zomi Nam Ni (Zomi National Day) bawlciilna   Feb. 19, 2005  Pa Peter Sian Khan Thang leh
Tg. Peter Lam Methodius Inn, Jordan Str. 8,
20535 Hamburg
4.         ZIG min tawh Germany Zomi bup Khuado bawl ciilna            Oct. 8, 2005    Pa Laang Lam Pau Inn, Berliner Str. 118,
Offenbach am Main, Hessen
5.         ZIG A (3) Veina Kimuh khopna leh Panmun Kisehna Jan. 6, 2008    Pa Anthony Gin Khan Lian Inn,
Raiffeisen str.33.
60386 Frankfurt am Main
6.         ZIG German kumpi ciaptehna e.V. ngahna    Dec. 19, 2008  Amtsgericht Frankfurt am Main
7.         ZIG min tawh a masa pen Zolai, Zo-ngeina leh Zolam Sinna Aug. 10-15, 2009        Pa Laang Lam Pau Inn
Marianstr. 20
63069 Offenbach am Main
8.         ZIG A (4) Veina Kimuhna, Kumcin khawmpi leh Panmun Kisehna    Oct. 3, 2009            Heilige Geist Gemeinde Saal,
Schläfflestr.19,
60386 Frankfurt am Main
9.         ZIG min tawh a masa pen Museumuferfest-Frankfurt ah Zo-ngeina Lam lahna            Aug. 10, 2010  Mainufer
Frankfurt am Main
10.       ZIG A (5) Veina Kimuhna, Kumcin khawmpi leh Panmun Kisehna    Oct. 15, 2011            Heilige Geist Gemeinde Saal,
Schläfflestr.19,
60386 Frankfurt am Main
11.       ZIG A (6) Veina Kimuhna, Kumcin khawmpi, ZIG Kum (10) Cin Phawkna leh Panmun Kisehna           Oct. 5, 2013    Heilige Geist Gemeinde Saal,
Schläfflestr.19,
60386 Frankfurt am Main
           
Zop tohtoh ding…….
                       

Pasian in Zomi Innkuan Germany hong makaih, hong ompih in thupha hong pia den ta hen!

A kaaikhawm:   Paul Thang (Pau Pian Thang), Offenbach, Germany
                            February 2, 2014 (Sunday)

Contact leh innkuan phone nummber te :

Hamburg pan,

Nu Dim te Ph. 04071370507
U Mung te Ph. 04071007329
Pakip te Ph. 0406556944
Padal te Ph. 040444601
Pa Thang Ph.04069455055
Sia Khai Ph. 017679743296
Khaipi Ph. 017672194952
( U Singpi Ph number thei lo )

Nürnberg Pan,

Pa Mung te Ph. 09117607295
U Lam Cing te Ph.091149059820
Vial Mung Ph.017686919888

Biedenkopf pan,

U Kap Thang te Ph. 064618792974

Marburg Pan,

U Mang te Ph. 064289840273

Mannheih pan,

Khuppi Ph. 017673829797
Thang No Ph.017631643422
Siavel te Ph. 017684505109

Wiesbaden pan,

Nu Teresa Lian te Ph. 06123899912

Offenbach pan,

Haukim Ph. 015785298464
Pa Thang te Ph. 06985700663
Sia Paul te Ph. 06978904632
U Pau Lun te Ph.06990755051

Frankfurt pan,
U Khasing Ph.mobil  015756871434
                      Inn ph 06978089742
Mangleuh Ph. 017682182787
Phinphin Ph.06987209544
Sia Mang te Ph. 06920019883
David Ph. 015730393477
Pa Anthony Lian te Ph. 06987204452
Pa Thangpu ( Pihat ) te Ph. 06995407226
Nu Chanchan te Ph.06937309982
Tuntun Ph. 015213549322
Suanno Ph. 06978083339


Source : ZIG.

Zomi e-Library pan ngetna

Sum leh paai tawh nasepkhopna ding olno tak in HIH-LAI-MUN-PA'N kipiathei hi.

Hih atung a article hoihnasak na, hoihnasaklohna a hizong in na muhna te anuai a comment ah hehpihna tawh honggelhsak ve lawm. I LAIBUSAAL in article tuamtuam leh panpihna a tuamtuam te nangtungpan' hong lamenden hi.I nasepkhopna te HIH-LAI-MUN-PA'N ki-enthei hi.

  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

0 comments:

Post a Comment

Item Reviewed: ZOMI INNKUAN GERMANY TAANGTHU LEH THUKHUNTE. Description: Rating: 5 Reviewed By: Cinpu Zomi
Scroll to Top